Kompostas namų sąlygomis: kompostinės parengimo žingsniai

Komposto gamyba žinoma nuo seniausių laikų. Įdomiausia tai, kad kompostavimo privalumus vertina ir šių laikų žmogus – kompostinę galima pamatyti ne viename šiuolaikiškame sklype. Tiesa, komposto gamyba ir kompostinės parengimas reikalauja tam tikrų žinių ir išankstinio pasirengimo, todėl natūralu, kad nemaža dalis žmonių šio darbo atsisako, pirmenybę teikdami cheminėms trąšoms.

Komposto nauda 29 suirusi-komposto-zeme-65432562

Kompostas – išskirtiniais privalumais pasižyminti organinė trąša, pagaminta iš sodo ir virtuvės atliekų, naudojama augalų ir dirvos tręšimui. Neturėdamas jokių cheminių priedų, kompostas yra ekologiška medžiaga, pamaitinanti net ir labiausiai pailsusią dirvą. Šias trąšas galima naudoti kambario ir lauko augalams, molingai ir smėlingai dirvai. Kalbėdami apie komposto privalumus, negalime pamiršti ir praktiško atliekų panaudojimo – jei nusprendėte kompostuoti, galėsite pamiršti visus rūpesčius, susijusius su atliekų išvežimu, jų deginimu ar užkasimu.

Kompostinės įrengimas6

Komposto dėžę galite įsirengti patys arba ją nusipirkti. Nepamirškite, kad vienas svarbiausių reikalavimų – dėžė negali būti aklina, t. y. į ją turi patekti oro. Priešingu atveju, deguonies trūkumas trukdys sėkmingam mikroorganizmų darbui. Itin dažnas sprendimas – kompostuoti duobėje.

Paruoškite dėžės pagrindą. Įdėkite į jį stambesnių šakų ar popieriaus. Pagrindas turi būti 20–25 cm storio. Vienas iš praktiškiausių sprendimų – statmenai pastatytos plytos. Nepamirškite dangčio. Tiesa, kompostinė neturėtų būti uždaryta (nebent lauke pliaupia lietus). Siekiant užtikrinti tinkamą oro cirkuliaciją, į komposto dėžę turi patekti oro. Jei gaminate dėžę iš medžio, pragręžkite sienose kelias skylutes. Atėjus žiemai, kompostą reikėtų uždengti, tačiau venkite aklino sandarumo.

Komposto dėžę rekomenduojama statyti nuošalesnėje sklypo vietoje, geriausia – nedideliame pavėsyje. Atviri saulės spinduliai išgarins visą drėgmę.

Kaip kompostuoti?

Geram kompostui reikalinga bent 5437_1790_images_1_201506080° C temperatūra. Keliant temperatūrą galima sumažinti deguonies kiekį, o tai nėra gerai, todėl kompostas turi būti reguliariai vartomas. Stenkitės kompostuojamos medžiagos pernelyg nesuspausti, bet ir nekraukite per laisvai. Be to, kompostuojamas produktas turėtų palaikyti reikiamą drėgmės kiekį. Specialistai tvirtina, kad drėgmė turėtų siekti 50–60 proc. Kai kompostuojamas produktas subręsta, jį reikia sijoti. Šiam darbui naudokite retą tinklą, kurio angos siektų 1,5 cm. Sijojimo metu atsiskiria akmenukai, šakos ir kitos kietosios priemaišos. Visos šios atliekos gali būti naudojamos kito komposto gamybai.

Paruoštas kompostas gali būti naudojamas tiek lauko, tiek kambario augalams ir įvairios rūšies dirvai. Subrendusias trąšas paskleiskite dirvos paviršiuje arba įkaskite jas į žemę.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *