Šiltnamis yra puikus pasirinkimas daržovių, prieskonių, salotų ir netgi gėlių auginimui. Šiandien gamintojai siūlo platų šiltnamių pasirinkimą, tad tokią vietą daržininkystei gali susikurti tiek didesnių, tiek mažesnių sklypų savininkai. Visgi, kokie šiltnamiai gali būti, kuo jie skiriasi ir kaip pasirinkti geriausiai tinkantį Jums?
Kokią formą rinktis?
Lietuvoje patys populiariausi yra arkinės formos šiltnamiai. Jų privalumas yra toks, kad tai paprasta forma, kurią lengva prižiūrėti, o taip pat labai patogu surinkti. Taip pat tokia šiltnamio forma yra privalumas žiemą, nes įprastai ant tokio šiltnamio stogo nesilaiko sniegas. Taip pat ant jos nesikaupia krentantys lapai. Tačiau pasirinkus tokį šiltnamį ne visuomet pavyksta jo formoje padaryti papildomą langą vėdinimui. Jeigu šiltnamis nėra didelis, nereikėtų dėl to jaudintis, nes tokiu atveju pakanka pasirinkti konstrukciją su visiškai atidaromomis durimis iš abiejų pusių.
Tiems, kurie nori įdomesnės formos šiltnamio, gali patikti lašelio formos konstrukcijos. Tai taip pat patogus sprendimas dėl sniego ar lapų. Ant tokio šiltnamio nesikaupia ne tik sniegas, nesusiformuoja ir vandens perteklius. Tad papildomai nereikia šiltnamio stogo valyti ir stebėti, kad nesusikauptų svoris. Tačiau reikia žinoti, kad įprastai lašelio formos šiltnamių konstrukcijos yra kiek siauresnės nei arkinės formos šiltnamių. Tad jeigu ieškote nedidelio jaukaus šiltnamio, tokia forma tikrai turėtų tikti.
Didesni šiltnamiai dažniausiai pasirenkami su šlaitiniais stogais. Tai namelio formos šiltnamiai, kurie yra patikimas pasirinkimas tiek mėgėjams, tiek profesionalams. Labai dažnai tokia forma pasirenkama kai statomi labai dideli šiltnamiai arba oranžerijos. Taip pat tokia forma populiari renkantis stiklinius šiltnamius. Ši forma leidžia sukonstruoti ne tik ilgą ir platų, bet ir aukštą šiltnamį. Tai patogu auginant ne tik daržoves, bet ir gėles, vynuoges, braškes.
Kaip išplanuoti šiltnamį?
Šiltnamį bus patogu naudoti, jeigu jis bus patogiai išplanuotas. Gamintojai siūlo įvairių išmatavimų šiltnamius, o kaip įsirengti jo vidų – šeimininkų atsakomybė. Visgi, reikėtų -žinoti, kad yra tam tikros taisyklės, kurios gali padėti suplanuoti šiltnamio vidų. Pavyzdžiui, jeigu svarstote, kiek lysvių padaryti šiltnamio viduje, reikėtų žinoti, kad dažniausiai rekomenduojama neįrenginėti platesnių nei 90 cm. lysvių, nes jas bus sunku pasiekti ir prižiūrėti. Geriausiai planuoti šiltnamį pagal tai, kiek takelių jame telpa. Rekomenduojama, kad takelis būtų bent 50-60 cm pločio. Lietuvoje populiarūs 3 m. pločio šiltnamiai, kad jo viduje galite įrengti du takelius po 50 cm ir tris lysves: dvi po 70 cm. ir vieną siauresnę per vidurį – 60 cm.