Ką daryti, kad kiltų Lietuvos ekonominiai rodikliai?

Lietuvoje vis dar netyla nepasitenkinimo bangos dėl netinkamai vykdomų ekonominių reformų – siūloma pradėti imtis rimtų priemonių sustabdyti šalies biudžeto eikvojančių asmenų skaičiaus augimą ar net jį sumažinti. Keista, bet siūlymų didinti šalies ekonominius rodiklius nėra daug, tuo labiau, kad nemaža dalis žmonių, turinčių finansinių sunkumų ir taip sunkiai vartosi iš dabartinės situacijos. Čia labiausiai akcentuojami mažiausias pajamas gaunantys asmenys – jiems radikalios reformos būtų pražūtingos. Žinoma, galime apžvelgti ir visuomenės siūlymus – jie kartais yra gana naudingi ir teikiantys nemažai vilčių.

Kalbant apie nesąžiningus asmenis, daug dėmesio skiriama tiems, kurie savinasi valstybės lėšas t.y. kitų piliečių suneštus mokesčius – pašalpos už nedarbingumą neretai yra mokamos kelis mėnesius, o dirbti nenorintys piliečiai naudojasi įstatymų spragomis. Pastebima, kad tokie žmonės dažniausiai yra skolingi ir įvairioms kredito įstaigoms – jie skolinasi internetu. Daug paskolų yra paimama vienu metu, jog būtų apeita sistema, kai kreditoriai negalėtų greitai susekti naujų įsipareigojimų.

Dažniausiai tokie asmenys yra laikomi „parazituojančiais“ ir kenkiančiais mūsų šalies ekonomikai. Geriausia matyta išeitis – riboti piniginių pašalpų išdavimą tokiems žmonėms. Finansai mūsų šalyje turi būti skirstomi pagal būtinumą, todėl visuomenė pritaria, jog būtų imtasi veiksmų prieš darbo vengiančius asmenis. Pabrėžiama, kad darbo biržoje sėdintys asmenys ne visi yra linkę į nedarbingumą – didžioji dalis iš tiesų yra nedarbingi, tačiau didžiausią pavojų mūsų šalies ekonomikai kelia tai, jog čia galime rasti daugybę darbingų jaunuolių, kurie tiesiog tingi dirbti. Jie eikvoja kitų piliečių sumokėtus mokesčius. Paprasčiausias sprendimas – atrankos būdu mažinti bedarbio pašalpų sumas, mažinti socialines išmokas, o galiausiai jų nebemokėti po pirmųjų mėnesių, kai aiškiai matoma, jog asmuo piktnaudžiauja esama padėtimi.

Taip pat yra siūloma įvesti pinigines lengvatas tiems, kurie imasi savarankiškos veiklos. Šie asmenys dirba pagal individualią veiklą ir ne paslaptis, kad jų suneštos pajamos yra didžiulės t.y. sumokami mokesčiai yra nemaži ir itin svarbūs mūsų valstybei. Manoma, kad sumažinus mokestinę naštą, daugiau asmenų imtųsi savarankiškos veiklos užuot sėdėję darbo biržoje ir laukę išsvajoto gerai apmokamo darbo. Tai būtų labai palankus sprendimas, nes vis dėlto, tai būtų proga nedvejoti ir bandyti į gyvenimą kabintis patiems – po studijų retai kurie jaunuoliai susiranda pirmą darbą nedelsiant, todėl tai būtų vienas geriausių variantų. Savos darbo susikūrimo vietos būtų naudingas, o jų daugėjimą paskatintų mokesčių sumažinimas šiai asmenų bei interesų grupei.

Tam, kad nebūtų pakenkta visuomenės interesams, siūloma apriboti ir vartojimo kredito rinką. Nors ir taip paskolų išdavimas yra ribojamas, siūloma dar smarkiau sugriežtinti jų išdavimą, kad žmonės nesusigundytų lengvais pinigais, kurie vėliau gali sukelti nemenkas pasekmes. Čia labiausiai akcentuojama tai, kad reikėtų sumažinti vartojimo kredito kainos metinę normą bei įvesti griežtesnius reikalavimus kreditų išdavimui – skolintis būtų galima pigiau, bet tai daryti galėtų tik atsakingi asmenys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *