Italija yra vienas seniausių vyno gamybos regionų. Vynas pradėtas gaminti II amžiuje prieš mūsų erą. Senovės Romoje vyndarystė buvo itin pelningas ir produktyviai organizuojamas užsiėmimas. Be to, romėnai vieni pirmųjų pradėjo galvoti apie masinę vynų gamybą, t. y. pradėjo auginti vynuoges dideliais kiekiais, o vyno laikymui naudojo specialias statines. Šiandien Italija laikoma viena didžiausių vyno sostinių. Čia pagaminama maždaug trečdalis viso pasaulio vyno. Ypatingo pirkėjų dėmesio sulaukia vynas internetu. Iš tiesų pardavimo mastais Italija varžosi su vyno karaliene – Prancūzija, tačiau pagal vyno suvartojimo kiekį, Italija lenkia visas kitas valstybes. Vienas svarbiausių sėkmingos vyndarystės rodiklių – vynuogės auginamos praktiškai visose Italijos teritorijose.
Itališki vynai garsėja savo įvairove, subtiliu aromatu ir unikaliu skoniu. Skaičiuojama, kad per metus Italijoje pagaminama beveik 5 mlrd. litrų vyno. Ieškantiems išties kokybiško produkto rekomenduojama pasidomėti vyno kilme – jei negalite pasikonsultuoti su specialistu, pasinaudokite skaitmeninės erdvės privalumais, pvz., vynas internetu vertinamas ne tik dėl žemų kainų, bet ir išsamių produkcijos aprašų.
Dvidešimt atskirų Italijos vyno regionų siejami su šalies administracinėmis ribomis. Kiekvieno regiono vynas vertinamas dėl individualių savybių. Italijoje daugiau nei 300 vynuogių veislių turi oficialiai pripažįstamą statusą, tačiau praktikoje dirbama su daugiau nei 400 kitų vynuogių veislių. Vynuoges augina tiek pavieniai ūkininkai, tiek didžiosios bendrovės. Derlius skinamas žmonių rankomis arba naudojant specialią techniką, mašinas ir traktorius. Šalia gerai žinomų firmų ir garsiųjų gamintojų Italijoje gausu šeimų, kurios vyną spaudžia tik sau ir artimiesiems. Iš tiesų vynas Italijoje atlieka labai svarbų vaidmenį – juo mėgaujamasi visur ir visomis progomis: pietų metu, vakarieniaujant, svečiuose, per šventes ar susitikus su draugais.
Bendras bruožas, vienijantis visus Italijos vynus, yra gana lengvas ir gaivus gėrimo skonis. Įprastai išskiriamos 5 vynų grupės: „Vini“ – tai įvairūs vynai, paprastai – stalo gėrimai; „Vini Varietali“ – subtilūs rūšiniai vynai; „Vini IGP (IGT)“ – vynai, turintys saugomą geografinės vietos nuorodą; „Vini DOP (DOC)“ – vynai, turintys saugomą kilmės nuorodą; „Vini DOCG“ – vynai, turintys kontroliuojamą vietos nuorodą. Aukščiausiai kategorijai priskiriamos dvi paskutiniosios grupės, tačiau skonio subtilumu jiems nenusileidžia ir žemesnės kokybės vynai.
Geriausios vyno rūšys siejamos su Šiaurės Toskana. Čia auga kituose regionuose nesubrandinami vynuogynai. Viena populiariausių raudonųjų vynuogių rūšių – Sangiovese. Nors šios vynuogės auginamos ir kitose šalyse, bet tik Italijoje atsiskleidžia savitas uogų charakteris – ekspertai tvirtina, kad Toskanoje šios vynuogės išsiskiria unikaliu žvilgesiu ir nepakartojama kokybe. Tiesa, suprasdami išskirties privalumus, Toskanos vyndariai kiekvienais metais kelia gaminamos produkcijos kainas.