Spanguolės yra įrodymas, kad net atšiauriausiuose Žemės kampeliuose gali augti nuostabus augalas. Įspūdinga, kaip tokiose mažose uogose telpa tiek daug žmogui naudingų junginių. Anksčiau, spanguolių ekstraktu gydydavo įvairias ligas, tepdavo žaizdas bei įbrėžimus. Buvo pastebėta, kad žmogus greitai pasijusdavo geriau, o odos pažeidimai išnykdavo. Taigi, šios savybės lėmė, kad dabar spanguolių ekstraktu praturtinami natūralūs kremai ir kitos odos priežiūros priemonės, kurios intensyviai drėkina, valo, stangrina ir jaunina odą.
Gydomosios savybės
Ilgą laiką Šaurės Amerikoje indėnai spanguoles naudojo kaip maistą ir audinių dažus. Tik atvykus piligrimams, buvo susidomėta uogų gydomosiomis savybėmis. Taip pat žinoma, kad šamanai naudojo spanguolių kompresus nuodams iš žaizdų ištraukti. Kita vertus, mokslininkai gydomosiomis savybėmis susidomėjo tik XX amžiaus pabaigoje. Tuomet Harvardo medicinos mokykloje atlikti tyrimai atskleidė, kad reguliariai vartojant spanguolių sultis, galima sumažinti bakterijų kiekį, sukeliančių infekciją šlapimo takuose.
Be to, manoma, kad aktyvusis junginys betainas gydo opas, mažina blogojo (MTL) cholesterolio kiekį ir didina gerojo (DTL) kiekį. Taip pat uogos atlieka organizmo valymo funkciją: esantys pektinai jungiasi su metalais – švinu, kobaltu, stroniu ir kt., sudaro netirpius junginius, kurie pašalinami iš organizmo. Taip pat spanguolėse esančios chlorgeno ir neochlorgeno rūgštys stiprina kapiliarus bei mažina uždegiminius procesus. Be viso to, manoma, kad uogose esančios medžiagos veikia tonizuojančiai, padidina protinį ir fizinį darbingumą, o tokios medžiagos kaip leukoantocianinai gali slopinti net auglio vystymąsi.
Nauda odai
Iš spanguolių sėklų, odelių ir vaisių minkštimo yra gaunamas ekstraktas, kuris gali būti panaudojamas natūralios kosmetikos gamyboje. Uogose esančios aktyviosios medžiagos valo, drėkina, jaunina ir saugo odą nuo žalingo poveikio. Svarbu paminėti, kad spanguolėse gausu ne tik vitaminų: A, C, B1, B2, B5, B6, K1, folio rūgšties, bet aptinkami net 25 mineraliniai elementai: daugiausia fosforo, kalio, kalcio, magnio, nemažai mangano, geležies, jodo, cinko, vario ir kt.
Spanguolių sėkloms išskirtinių savybių suteikia omega – 3 , 6 ir 9 riebalų rūgštys. Šios kartu su vitaminu B5 drėkina odą, kartu su A ir B3 – gydo aknės pažeistą odą. Besirūpinantiems savo odos sveikumu, tikriausiai girdėtos vitamino C funkcijos – reikalingas hidroksiprolino, hidroksilizino ir kitoms aminorūgštims susiformuoti, o tai svarbu kolageno gamybai. Kolagenas sustiprindamas kraujagysles, kurios aprūpindamos odą didesniu kiekiu deguonies ir maisto medžiagomis, suteikia jai švelnumo, stangrumo ir sveikumo.
Taip pat pažymėtina, kad spanguolių ekstrakte gausu taninų, kurie pasižymi antibakteriniu, antioksidaciniu, antimikrobiniu poveikiu. Uogose gausu polifenolio junginių – antocianinų, leukoantocianų, katechinų, flavonolų, fenolinių rūgščių – kurie stiprina kapiliarų sieneles bei pasižymi antioksidacinėmis savybėmis. Vienas veiksmingiausių antioksidantų yra reto pavidalo vitaminas E – tokotrienolis. Šie junginiai kovoja su ląstelėms žalingu laisvųjų radikalų poveikiu, kuris pagreitina odos senėjimo procesus.
Spanguolės – tai gamtos stebuklas, galintis apsaugoti ir puoselėti mūsų odą. Natūralios kosmetikos priemonės su šių uogų ekstraktu, drėkina, valo, skaistiną ir jaunina odą. Leiskime sau pailsėti ir pasijusti grožio deivėmis palepindamos savo veidą natūraliu kremu, veiksmingu geliu ar prabangia drėkinamąja kauke su spanguolių ekstraktu.