Džiugu, kad Lietuvoje galima džiaugtis vis inovatyvesnėmis įmonėmis, kurios padeda ne tik sau daugiau uždirbti, tačiau taip pat ir kurti darbuotojams tokias geras darbo vietas, kurios tampa ne tik galimybe uždirbti, tačiau taip pat ir save realizuoti.
DAO – ateitis?
Kinta požiūris ir į tai – kaip turi atrodyti verslo valdymas. Vis dažniau yra minima DAO – decentralizuotos autonominės organizacijos metodas, kuris kilo iš kriptovaliutų rinkos. Nors jis neturi nieko bendro su virtualiais pinigais, tačiau siejamas su novatoriškumu, kuris atveria įvairiapuses įmonės veiklos valdymo galimybes. DAO metodo tikslas yra suteikti įmonės veiklos galią darbuotojų rankose, taigi, verslas neturi vieno tiesioginio vadovo.
Tokenai – balso išraiška
DAO tikslas, galima sakyti, kad yra suburti komandą, kurios kiekvienas narys siekia, kad įmonės veikla būtų ne tik tęstina, tačiau taip pat ir vis labiau gerinama. Žinoma, gali atrodyti labai sunku suburti tokią komandą, kurioje nariai siektų to paties tikslo, kurie vienodai jaustų, kad jų įdirbis yra nauda įmonei.
Tiesa, nors nėra tiesioginio vieno vadovo, kuris nulemtų svarbiausius su įmonės veikla susijusius sprendimus, tačiau tai nereiškia, kad visi komandos nariai turi vienodą balsų kiekį. Kiekvienas balsas yra išreikštas tokenu, kuris yra gaunamas už tinkamai priimtus sprendimus, geras idėjas. Kuo daugiau tokenų kiekvienas darbuotojas turi – tuo jo galia įmonės veikloje yra didesnė. Įgauti naujus tokenus gali kiekvienas komandos narys, tad tai tarsi tampa motyvacija dirbti dėl įmonės, kurioje tas pats asmuo yra ir darbuotojas, ir dalinis vadovas. Kiekvienas tokenas yra uždirbamas darbu, gera reputacija arba ilgesniu buvimu komandos dalimi.
DAO privalumai
Ar šis metodas yra geresnis nei įmonės valdymas, kuris priklauso vieno žmogaus rankose? Atsakyti sunku, kadangi jam dar reikia laiko. Vienas šiuo metu sėkmingai vykdomų pavyzdžių yra naujienų portalas 77.lt, kuriame visi komandos nariai veikia lygiateisiškumo (pagal turimus tokenus) principu. Ateitis parodys, ar šis valdymo metodas – pasiteisina, tačiau faktas, kad jis – motyvuoja, padeda išvengti korupcijos, dingsta nepatogios tiesos cenzūra, svarbiausia, nebelieka socialinės atskirties.